Bude stavebné sporenie budúci rok atraktívnejšie?
30. 12. 2020

Bude stavebné sporenie budúci rok atraktívnejšie?

V minulosti bolo stavebné sporenie veľmi populárne a atraktívne, no o jeho súčasnej atraktivite je množstvo polemiky. Jednou z výhod stavebného sporenia je najmä možnosť získania štátnej prémie, ktorá je v súčasnosti vo výške 2,5%. Táto výška sa odvíja najmä od výšky inflácie, úrokoch na iných sporiacich produktoch či to, koľko musíme pracovať na vklady pre získanie plnej štátnej prémie.

Výška štátnej prémie pre rok 2020 sa nemenila a v budúcom roku očakávame opäť nezmenenú podobu. Maximálna výška štátnej prémie pre rok 2021 tak bude 70 eur a teda 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Pre získanie maximálnej štátnej prémie tak bude potrebné vložiť na stavebné sporenie 2800 eur. Sumu je možné vložiť naraz, po mesačných splátkach alebo v nepravidelných výškach vkladov.

Aby bolo možné získať plnú výšku štátnej prémie, je potrebné uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení v prvej polovici roka. Pokiaľ sa tak nestane, výška štátnej prémie dosiahne buď polovicu alebo alikvótnu časť.

Ďalšou podmienkou pre získanie štátnej prémie je maximálna výška mesačného príjmu, ktorá v hrubom nesmie presiahnuť 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Štátna prémia tak bude pripísaná až po preverení výšky príjmu žiadateľa. Stavebné sporenie je však možné previesť na deti či rodinných príslušníkov, ktorí tieto podmienky spĺňajú.

Nárok na získanie štátnej prémie pre stavebné sporenie zaniká aj medziúverom alebo použitím financií na iné veci ako je bývanie.

Stavebné sporenie však môže byť výhodným úverovým produktom na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti či ako alternatíva k spotrebným úverom pre účely dofinancovania zariadenia nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii. Výhodou je možnosť dlhšej splatnosti, úroková sadzba začínajúca na 2,9% ročne, nižšie požiadavky na celkové úverové zaťaženie žiadateľa alebo vydokladovanie príjmu žiadateľa. Dôležité je však vedieť, že aj pri využití úveru zo stavebnej sporiteľne je potrebné vydokladovať jeho použitie.

Či sa vám teda stavebné sporenie oplatí aj v roku 2021 závisí od toho, ako ho chcete použiť a či ide o novú alebo existujúcu zmluvu. Každopádne je určite minimálne vhodné sa poradiť so svojim finančným poradcom.

MPS s.r.o
Autor: MPS s.r.o

Náš príbeh sa začal písať v roku 1998, kedy sme sa dvaja obchodníci z poisťovne rozhodli spojiť sily a ísť vlastnou cestou. Začiatky boli neisté, predsa len v tom čase začínať podnikanie a ešte v sektore poistenia, kedy sme ako profesia poisťovací makléri - dnes agenti, nemali najlepšie meno. Avšak napriek tomu sme sa rozhodli, že do toho dáme všetko a z malej dvoj chlapovej firmy urobíme úspešnú spoločnosť, ktorá si vybuduje svoje miesto na trhu s prívlastkom rodinná.

Prešli sme rôznymi zmenami. Po prvej legislatívnej zmene, kedy zo zákona boli odstránení makléri, sme boli nútení zmeniť názov spoločnosti z pôvodného Maklérska Poisťovacia Spoločnosť na nové, Moderné Poisťovacie Služby. Počas celého obdobia existencie našej spoločnosti sme sa posúvali v trhom rebríčku smerom nahor a dnes sa hlásime medzi TOP 10 sprostredkovateľských spoločností v neživotnom poistení.

Ako čas plynul, aj my sme rástli a stále viac sa prehlbovala pôvodná myšlienka rodinnej firmy.  Našli sme do nášho tímu správnych ľudí, za ktorými stojíme a berieme ich ako súčasť našich rodín. Tento istý pocit sa snažíme prenášať aj na spolupracujúcich partnerov, podriadených finančných agentov a v neposlednom rade našich klientov, ktorým svojimi službami a starostlivosťou pripomíname, že sme tu pre nich. Dajte nám príležitosť Vás zaradiť do našej klientskej rodiny, lebo spolu sme silnejší a stabilnejší. 

Jozef & Marek