Transakčná daň ako strašiak podnikateľov?
Po definitívnom schválení transakčnej dane sa mnoho podnikateľov obáva o svoje ďalšie fungovanie. Transakčná daň totiž môže byť pre mnoho firiem, ktoré majú príjem len v určitých mesiacoch, úplne likvidačná.
Zvyšovanie DPH nás neminie. Čo to znamená pre bežných Slovákov?
Súčasná vláda sľubovala lacnejšie potraviny, no vďaka zvýšeniu DPH a iných sadzieb sa možno lacnejších potravín dočkáme, ale svoju daň si to doslova vyberie na iných produktoch. V konečnom dôsledku tak zaplatíme za bežný nákup možno ešte viac ako doposiaľ. Hoci na jar sa zvyšovanie DPH rázne zamietalo, napokon k jeho zvýšeniu došlo a to z 20% až na 23%, pričom základné potraviny spolu s učebnicami a niektorými liekmi sa budú zdaňovať sadzbou 5%. Ostatné potraviny a energie sa budú zdaňovať sadzbou 19%.
Máte zmätok v novom PZP? Zistite, či ho potrebujete aj na elektrobicykel
Od 1. septembra prišiel do platnosti nový zákon o povinnom zmluvnom poistení, ktorý upravuje pôvodné znenie zákona a spôsobuje chaos. Mnoho vodičov totiž nevie, či sa povinné zmluvné poistenie vzťahuje aj na ich vozidlo alebo nie.
Chystáte sa na dovolenku? Vstup do letiskových salónikov môžete mať zdarma, ak máte správnu kartu
Slováci počas leta obľubujú zahraničné destinácie a častokrát využívame leteckú prepravu. Ak ste si mysleli, že do letiskových salónikov sa dostanú len pasažieri s letenkou v business class, nie je to tak celkom pravda. Vstup do salónika si viete napríklad jednorazovo zaplatiť. Na letiskách sú častokrát ceny jedál a nápojov predražené, čiže miniete množstvo financií, no do letiskového salóniku sa viete dostať aj úplne zadarmo. Stačí, ak máte správnu kreditnú či platobnú kartu a za vstup neplatíte.
Chystáte sa na dovolenku autom? Nezabudnite na poistenie!
Poistenie automobilu je takmer nevyhnutnou súčasťou nášho fungovania a obzvlášť by ste na poistenie mali myslieť pred cestou do zahraničia, prípadne na dovolenku. Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou, no myslieť by ste mali aj na havarijné poistenie. Poistné krytie povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia sa totiž na Slovensku a v zahraničí líši.
Ako nás ovplyvní nová daň zo sladených nealkoholických nápojov?
Nová extra daň zo sladených nápojov je na prvý pohľad veľmi kontroverzná, no zákon by mal do platnosti vstúpiť už od 1. januára 2025. O čo vlastne ide a prečo táto daň vzniká?
Hypotéky čaká od júla ďalšia výrazná zmena. Koho ovplyvní najviac?
Pokiaľ plánujete vlastné bývanie, mali by ste vedieť, že v blízkej dobe sa opäť chystajú veľké zmeny, kvôli ktorým nemusíte získať takú sumu, o ktorú banku požiadate. Pri výpočtoch maximálnej výšky hypotekárneho úveru sa zohľadňuje viacero faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jeho výšku. Okrem výšky čistého príjmu sa berie ohľad aj na už existujúce úvery, maximálnu zadlženosť a výšku živnotného minima, ktorá sa práve od 1. júla 2024 bude meniť.
Čo vás čaká, ak zabudnete zaplatiť splátku úveru?
Novela zákona, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti, by mala zmierniť neprimerané postihy pre spotrebiteľov, ktorí sa omeškajú s úhradou nízky splátok. Prijatie tohto zákona od nás požaduje Európska únia a ochrániť by mal tak spotrebiteľa, ako aj subjekty poskytujúce pôžičky.
Na finančný trh prichádza digitálne euro. Už ste o ňom počuli?
Ako už asi správne tušíte, ide o digitálnu verziu fyzických peňazí - teda eur. Nebude však fungovať ako kryptomena, no bude to doslovne digitálna verzia hotovosti, čo znamená, že podobne ako hotovosť bude centralizovaná a kontrolovaná Európskou centrálnou bankou.
Čo so spoločnou hypotékou po rozvode?
Ak počas trvania manželstva nadobudnete so svojim partnerom majetok, stáva sa vašim spoločným vlastníctvom a teda patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Taktiež, ak vám počas trvania manželstva vzniknú záväzky, ako napríklad hypotekárny úver na bývanie, na tomto záväzku sa podieľajú ako dlžníci obaja manželia. V súčasnej dobe však veľké percento manželstiev končí rozvodom. Čo následne nastane s hypotékou? Aké sú možnosti riešenia tejto situácie?