Dostanete počas koronakrízy hypotekárny úver?
07. 05. 2020

Dostanete počas koronakrízy hypotekárny úver?

Mnohí snívali o novom bývaní, no koronakríza možno zmení niektoré plány na neurčito. Podmienky získania hypotéky na bývanie sa síce neustále menia a sprísňujú kvôli vysokej zadlženosti Slovákov, no tentokrát sprísňovanie nemá na svedomí Národná banka Slovenska, ako tomu bolo doposiaľ. Ako sa menia podmienky na získanie hypotéky? Budú vôbec dostupné?

Hypotéka už nie je pre každého

Národná banka Slovenska postupným sprísňovaním podmienok bojovala proti zadlženosti nášho obyvateľstva, no je pravda, že ani počas dlhých rokov boja sa jej v tom príliš nedarilo. Hypotéky boli dostupné prakticky pre každého a túto možnosť obmedzil až príchod koronakrízy, ktorý spôsobil výrazný pokles žiadostí o hypotekárny úver na bývanie. Takisto banky sprísnili podmienky získania hypoték pre mnohé skupiny žiadateľov, čím prakticky znížili svoju ponuku. Rýchla reakcia bánk v spojení so súčasnou situáciou spôsobila to, že hypotéka síce môže byť pre každého, no nie každý ju môže dostať. Hoci v súčasnosti nie je zdražovanie hypoték až také dramatické, do konca roka sa predpokladá aj výraznejšie zvyšovanie hypotekárnych sadzieb.

Žiadateľov o hypotéku čakajú nové podmienky

Od januára bolo možné získať hypotéku s financovaním až 80 % hodnoty nehnuteľnosti za podmienok, že celková výška úverov po odpočítaní životného minima bude maximálne 60 % z vášho príjmu. Mohli ste si vziať dokonca viacero úverov na viacero nehnuteľností. V súčasnosti prichádza k viacerým obmedzeniam, ktoré počet žiadateľov výrazne znížia.

Akcia na hypotéku?

Počas obdobia trvania pandémie a situácie s ňou spojenej sa niekoľko bánk rozhodlo pripraviť pre žiadateľov rôzne akcie. Hoci niektoré druhy fixácií úplne zmizli, zostávajúce sa dostali do ponuky so zaujímavými úrokmi vo výške už od 0,49 % v závislosti od banky a fixácie.

Tí, ktorí teda o hypotéku požiadať môžu, by tak mali urobiť čím skôr, nakoľko súčasná situácia nahráva kúpe nehnuteľnosti ako výhodnej investičnej príležitosti dobudúcnosti. Taktiež pokiaľ máte predschválený úver, je dobré ho využiť, nakoľko v budúcnosti je pravdepodobné, že banky predschválené úvery poskytovať nebudú.

Keďže zmeny prichádzajú postupne a banky sa snažia adaptovať na aktuálnu situáciu čo najrýchlejšie, pred tým, než sa rozhodnete podať žiadosť o hypotéku, poraďte sa so svojim finančným poradcom, ktorý by mal mať široký prehľad o všetkých aktuálnych podmienkach a zmenách, ktoré banky v súvislosti s koronakrízou urobili.

MPS , s.r.o
Autor: MPS , s.r.o

Náš príbeh sa začal písať v roku 1998, kedy sme sa dvaja obchodníci z poisťovne rozhodli spojiť sily a ísť vlastnou cestou. Začiatky boli neisté, predsa len v tom čase začínať podnikanie a ešte v sektore poistenia, kedy sme ako profesia poisťovací makléri - dnes agenti, nemali najlepšie meno. Avšak napriek tomu sme sa rozhodli, že do toho dáme všetko a z malej dvoj chlapovej firmy urobíme úspešnú spoločnosť, ktorá si vybuduje svoje miesto na trhu s prívlastkom rodinná.

Prešli sme rôznymi zmenami. Po prvej legislatívnej zmene, kedy zo zákona boli odstránení makléri, sme boli nútení zmeniť názov spoločnosti z pôvodného Maklérska Poisťovacia Spoločnosť na nové, Moderné Poisťovacie Služby. Počas celého obdobia existencie našej spoločnosti sme sa posúvali v trhom rebríčku smerom nahor a dnes sa hlásime medzi TOP 10 sprostredkovateľských spoločností v neživotnom poistení.

Ako čas plynul, aj my sme rástli a stále viac sa prehlbovala pôvodná myšlienka rodinnej firmy.  Našli sme do nášho tímu správnych ľudí, za ktorými stojíme a berieme ich ako súčasť našich rodín. Tento istý pocit sa snažíme prenášať aj na spolupracujúcich partnerov, podriadených finančných agentov a v neposlednom rade našich klientov, ktorým svojimi službami a starostlivosťou pripomíname, že sme tu pre nich. Dajte nám príležitosť Vás zaradiť do našej klientskej rodiny, lebo spolu sme silnejší a stabilnejší. 

Jozef & Marek